Woman in Pain

התעללות מינית

התעללות מינית היא דבר שכיח מאוד, למרות שלא מדברים עליו הרבה. עד היום ישנו טאבו מסוים סביב נושא ההתעללות המינית, ולעתים קרובות זה קשור לתחושות בושה ואשמה. ממה שראיתי, זה מוביל לאחד הקשיים העיקריים בהם מתמודדים קורבנות התעללות מינית, וזה הבלבול סביב הגבולות של מה נכון ומה לא בסדר.

 

תסמינים וסימנים של התעללות מינית

הרבה אנשים שסבלו מהתעללות מינית, חווים פלשבקים, קשיי שינה בלילות, סימני דיכאון, תחושת חוסר אונים, בדידות, ריקנות ומתקשים בתפקוד בחיי היומיום שלהם. לעתים קרובות הם מסתובבים עם תחושה של הלם מהחיים ואפילו משימות יומיומיות יכולות להיות קשות עד בלתי אפשריות להתמודדות. לעיתים יכולה להיות תחושה של הצפה מתמדת וקושי רב בהתמודדות עם חיי היומיום, בין אם בבית, בזוגיות או בעבודה.

 

מהניסיון שלי, ההתעללות המינית, כמו כל הטראומה, לא רק מאוחסנת ונרשמת בתודעה, אלא גם בתאי הגוף. הגוף זוכר את ההתעללות ויש לו תגובה אוטומטית אליו, מה שאומר שההשפעות של הטראומה יבואו לידי ביטוי בדרכים שונות בחייכם.

בעבודתי, ראיתי שחלק מהקורבנות של התעללות מינית זוכרים את מה שקרה להם, ואילו לאחרים יש רק תחושה, או ידיעה שמשהו קרה, אבל לא יכלו לזכור מה בדיוק. אחרים לעומת זאת, לא זוכרים שום דבר, אלא שיש להם ידיעה עמוקה שמשהו נורא השתבש בחייהם.

 

תיאור המקרה מחדר הטיפולים

Y הגיע אלי לטיפול במשך 9 חודשים. כשנכנסה לראשונה לא הייתה לה שום זיכרון שעברה התעללות מינית. התלונה העיקרית שלה הייתה שהיא הרגישה כל הזמן פלישה לאזור האישי מהאנשים הסובבים אותה. היא הרגישה כי אין לה גבולות משלה ושאחרים יכולים לשלוט בה באמצעות מחשבותיהם בלבד. בתמורה היא גם הרגישה שהיא חוצה את הגבולות עם מחשבותיה לגבי הסובבים אותה. היא חשה מבולבלת ומפוחדת והיה לה צורך להדיר את עצמה מאירועים חברתיים, מאחר שחשה לא מוגנת, אשמה ומבוישת בו זמנית.

כבר במהלך הפגישה הראשונה שלה היא החזירה את הזיכרון הראשון שלה מהתעללות מינית שחוותה. באמצעות תרגילי נשימה והרפיה היא הצליחה במהירות להירגע ובעזרת דמיון מודרך וכך להקשיב לגופה. הנחיתי אותה לסרוק את גופה ולספר לי איך היא חשה ואיך זה נראה. באמצעות הדמיון המודרך וההאזנה לגופה, היא הצליחה בקלות לגשת לטראומה. ואז עזרתי לה בעדינות לשחזר את הזיכרון, בזמן שהיא הצליחה לשחרר את הכאב ולעבור תהליך ריפוי נרחב.

שבוע אחר שבוע היא המשיכה להעלות יותר ויותר זיכרונות ועם הזמן הצליחה להרגיש ולשים גבולות משלה, מבפנים ומחוצה לה. היא התחילה להבין ולהרגיש את הדינמיקה במערכות היחסים עם קרוביה ואנשים מהעבר, וכתוצאה מכך הצליחה להחלים.

***

 

R הגיעה אליי כשהיא מרגישה מנותקת לחלוטין ובחוסר אמון מוחלט מחייה. היא הייתה בזוגיות פוגעת והרגישה חסרת אונים ומבולבלת. באותה נקודת זמן לא היה לה זיכרון מהתעללות מינית בילדותה. זמן קצר לאחר שהתחלנו לעבוד היא החלה להבין מה עברה בחייה והצליחה להפרד מהנישואים הפוגעניים שהיו לה, ולקחת את חייה לידיים שלה.

*** 

M נכנסה בהרגשת קורבן מוחלט של החיים. הייתה לה ידיעה שהיא התעללה מינית בילדותה, למרות שלא היו לה זיכרונות כלל. לאורך כל חייה עברה 3 גירושים והרגישה חסרת אונים וחסרת תקווה. במהלך הטיפול, בעזרת נשימה, רגיעה ודמיון מודרך, היא הצליחה לחזור בעדינות ולהחזיר את הזיכרונות והאירועים הטראומטיים משנות ילדותה המוקדמת. ככל שהעלתה ועיבדה יותר זיכרונות, כך מצאה שקט נפשי וכוח להתמודד עם חיי היומיום שלה.

*** 

K אובחן כחולה סרטן והגיע אלי לטיפול. הוא חש מבוהל, חלש ומבולבל. מוחו היה עסוק מאוד בעבודה, בכל עת והיו לו סיפורים רבים לספר. התחלנו את הטיפול עם הרבה עבודות ריפוי, בזמן שהוא שכב לבוש לגמרי על שולחן העיסוי. בהמשך, עבדנו רבות על נשימה, הרפיה, תשומת לב והקשבה למה שקורה בגופו, פיזית ורגשית כאחד. בסופו של דבר בעזרת דמיון מודרך וכישורי ההאזנה שרכש הוא הצליח לגשת לטראומות שעבר בילדותו. לאחר כשישה חודשים התחיל לעלות פניו זיכרונו מההתעללות המינית שעבר. הוא עבר תהליך ריפוי נרחב והצליח להתאושש ולמצוא איזון מחודש בחייו.